Navštívili jsme: Poštu Partner Smilovy Hory

Obec Smilovy Hory leží v malebné jihočeské krajině v okrese Tábor. Žije v ní zhruba 350 obyvatel a Česká pošta tu fungovala do konce března. Od 1. dubna 2016 provozuje poštu Partner obecní úřad, na který se také veškeré poštovní služby přesunuly. Rozhodování o tom, zda obecní úřad poštu převezme, probíhala podle starostky Jany Králové bezproblémově. „Nebyli jsme do ničeho tlačeni. Česká pošta přijela s nabídkou, že zde vytvoří poštu Partner buď na obecním úřadě, nebo v Jednotě. My jsme to zvážili a dohodli se na zastupitelstvu, že bude rozumnější, aby pošta byla pod obcí.

Pošta Partner zajišťuje všechny poštovní služby tak, jak byli místní obyvatelé zvyklí na původní pobočce pošty, včetně prodeje losů a dobíjení mobilních telefonů. V jednání je ještě prodej novin a časopisů. Otevírací doba zůstala také stejná – pondělí, úterý, čtvrtek a pátek od  7 – 10 hodin, ve středu od 7 – 9:30 a od 15 – 16 hodin. Díky odpoledním otvíracím hodinám tak mají lidé možnost zajít na poštu i po příjezdu autobusu do Smilových Hor z obou směrů. „Lidé jsou rádi, že tu mohou zaplatit složenku, vybrat důchod, vybrat si peníze. Vyhovuje jim, že nemusí kvůli službám cestovat, protože je to tu spojově náročnější,“ vysvětluje starostka Jana Králová.

Pošta Partner slouží i pro okolní obce. Kromě Smilových Hor ještě pro Malý Ježov, Velký Ježov, Stojslavice, Radostovice, Františkov a další. Ani s hledáním vhodného zaměstnance neměli místní problém. Bývalá zaměstnankyně pošty Miroslava Lhotková přijala nabídku a poštovní služby zajišťuje v obci i nadále. Kromě toho se čtyři hodiny denně věnuje správcovství v místním penzionu. V případě její nepřítomnosti bude poštovní služby zajišťovat přímo paní starostka.

Jedinou drobnou nevýhodou současné pošty je umístění v prvním patře budovy se schodištěm. Ani to ale nebylo pro místní zastupitelstvo problémem. Dole u vchodu je umístěn zvonek, a pokud se někdo na schody necítí, paní pošťačka seběhne ze schodů a vše zařídí.

Partner Smilovy Hory   Partner Smilovy Hory