Navštívili jsme: Poštu Partner v Řisutech

Pošta Partner v malé obci Řisuty nedaleko Slaného je teprve „v plenkách“. V provozu je od 1. září 2015 a místní lidé si tak na ni teprve zvykají. Už nyní se ale dá říci, že poštovním službám přechod prospěl, minimálně tím, že z nevyhovujícího prostředí dřívější pošty, se přestěhovala do prostor nových na místním obecním úřadě. Ten nyní chystá starou budovu původní pošty zrekonstruovat a vymyslet pro ni vhodnější využití.

Nové Poště Partner sice musela uvolnit jednu místnost obecní knihovna, ale na prostředí obecního úřadu – bývalé školy – mohou být místní hrdí. Společnost Poště Partner dělá nově vybudovaná školka v prvním patře budovy nebo třeba tělocvična, která na pořádné sportovní vyžití místních obyvatel ještě čeká. Zaměstnankyně Pošty Partner je tak zaměstnána zároveň jako pomocná síla k uklízení v místní školce, do které je to jen pár schodů.

„Původní budova pošty je ve velmi špatném stavu. Proto jsme využili možnosti a zrušili jednu ze dvou místností, kde jsme měli umístěnou knihovnu. Sem jsme proto umístili Poštu Partner. Pro pracovníka Pošty Partner je minimum patnáct hodin týdně. Rozhodli jsme se proto, že pracovnice bude tři hodiny denně na poště, ale aby to pro ni bylo zajímavé, nabídli jsme jí ještě možnost uklízet ve školce, která sídlí také v této budově,“ popisuje situaci v Řisutech Jitka Ryšavá, starostka obce.

O Poštu Partner se nyní stará jedna pracovnice. Obec ale plánuje poslat na zaškolení ještě jednoho člověka, který by mohl zastoupit v případě nemoci nebo dovolené.

Spolupráci s Českou poštou při přechodu na Poštu Partner si starostka chválí. „Pošta má všechny úkoly rozdělené na různá oddělení. Přijelo k nám spousta pracovníků pošty, ale bylo vidět, že všechno je dobře rozdělené a na nás toho v závěru moc nezbylo,“ uvedla starostka Ryšavá. Ta zmiňuje na místní Poště Partner ještě jedno pozitivum. Dříve při doručování balíkových zásilek po nezastižení adresáta doma odvezla pošta zásilku zpět do Slaného. Doručení tak mohlo být o den zpožděno. „Tím, že máme Poštu Partner, může být zásilka uložena zde. Lidé tak mohou na pošťačku zazvonit a vyzvednout si zásilku hned ten samý den,“ vysvětlila Ryšavá.

Řisuty jsou malou obcí s 340 obyvateli. Zdejší Poštu Partner ale využívají i lidé z okolních obcí jako jsou Jedomělice, Hvězda, Malíkovice nebo Drnek. Hodně ji také využívá zemědělský podnik Ledce. Obrat zásilek je proto velký.

Před zavedením Pošty Partner se z Řisut vydali na exkurzi do obce Chbany na Žatecku, kde Pošta Partner funguje už od roku 2013. Samotné stěhování do nových prostor obecního úřadu pak proběhl velmi rychle, pošta tak v obci chyběla pouhé dva dny. Volba zaměstnankyně Pošty Partner pak byla jasná. „Rozhodli jsme se pro naší původní pošťačku. Je to dobrá volba i pro klienty. Místní lidé ji znají a ona zná je,“ vysvětluje Milena Záleská, místostarostka Řisut a dodává: „Zaběhlo se to naprosto bez problémů.“

„Pracuje se mi tu dobře,“ tvrdí Šárka Dvořáková, která se stará o Poštu Partner. „U pošty jsem šestnáct let, celou dobu jsem byla v Řisutech, někdy mám pocit, že jsem tu jak inventář,“ dodává s úsměvem Dvořáková.